Pulzná magnetoterapia
Život bez bolesti a obmedzení
Bezplatná infolinka
+420 800 810 800 (ČR)
Toto ochorenie vedie k závažným deformitám kĺbov, častej pracovnej neschopnosti či dokonca trvalej invalidite. Reumatoidná artritída patrí medzi najčastejšie reumatické ochorenia (reuma). Ide o chronické systémové autoimunitné ochorenie. Imunitný systém napáda a ničí vlastné tkanivá. Postihuje prevažne kĺby, mnohokrát však aj iné orgány. Prejavuje sa ako opuch, horúčosť, citlivosť na dotyk, bolestivosť a znížená funkčnosť. Zápal po nejakej dobe vyústi v deštrukcii a deformácii kĺbu. Choroba sa označuje tiež ako progresívna polyartritída. Tento názov vystihuje jej chronický dlhodobo a postupne gradujúci priebeh. Polyartritída sa vyznačuje zápalmi niekoľkých kĺbov zároveň. Ochorenie sa objavuje symetricky na kĺboch oboch polovíc tela. Dochádza k deformitám kĺbov, ktoré obmedzujú alebo úplne zabraňujú funkcii kĺbu. Počas desiatich rokov trvania progresívnej formy choroby sa stáva až 50 % pacientov neschopných práce. Obmedzenie pohyblivosti môže vygradovať až do trvalej invalidity. Postihnuté sú až trikrát častejšie ženy. Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 35. a 50. rokom.
Progresívna polyartritída má charakteristické celkové prejavy. Rozvoj ochorenia je často pozvoľný, vyznačuje sa bolesťami, únavou a celkovou slabosťou, objavuje sa ranná stuhnutosť postihnutých kĺbov. Zhruba u 10 % postihnutých je ochorenie zahájené akútnou polyartritídou, kedy výrazné prejavy nastúpia v priebehu niekoľkých dní.
Presná príčina kĺbovej reumy nie je známa, ale hlavným škodlivým mechanizmom je neinfekčný chronický vnútrokĺbový zápal.
Štúdia: Reumatoidná artritída (RA) a analgetické účinky nízkofrekvenčného elektromagnetického poľa na kĺby ruky. Štúdie: S. Milutinovic, S. Brankovic, Univerzitet pri Beograde, Medicinski fakultet, Inštitút za reumatológiu.
Otvorená štúdia skúmala 60 pacientov rozdelených na dve rovnaké skupiny. Prvá skupina použila EMP (5 mT, 15 Hz, 30 min) s kinezioterapiou na obe ruky, zatiaľ čo druhá skupina mala iba kinezioterapiu. Počas skúšok sa nemenila farmakoterapia, obe skupiny dostávali podobné typy a dávky liekov, nebol použitý žiadny iný postup z fyzioterapie. Bolesť RC, MCP a PIP kĺbov bola hodnotená pomocou vizuálnej analógovej stupnice (VAS) na začiatku av desiaty deň liečby. Skupiny boli homogénne, pokiaľ ide o demografické charakteristiky a anatomické zmeny funkčnej triedy podľa Steinbrockera. Výsledky boli analyzované pomocou Wilcoxonovho testu. V prvej skupine došlo k štatisticky významnému zníženiu bolesti (p <0,001) pri RC zo 62,3 mm na 37,0 mm (40,6 %), pri MCP zo 64,4 na 34,4 mm (46,6 %) a pri PIP kĺboch zo 67,1 mm na 40,5 mm (39,6 %). V druhej skupine nebola štatisticky významná redukcia bolesti pri RC – zo 67,6 mm na 59,5 mm (11,9 %) a pri ICR – zo 66,5 mm na 60,4 mm (9,2 %), zatiaľ čo priemerný podiel zníženie bolesti kĺbov PIP bol v rozmedzí od 63,9 mm do 56,0 mm (12,4 %), (p<0,05).
Záver: Výsledky štúdie poukazujú na význam a pozitívny účinok pri znižovaní bolesti v zápästí u pacientov s reumatoidnou artritídou.
Cieľom liečby progresívnej polyartritídy je úľava od bolesti a potlačenie zápalu. Moderný prístup k liečbe však usiluje aj o zabránenie vzniku deštrukcie kĺbu, vývoja deformít a zachovaniu funkčného stavu kĺbov. Liečba progresívnej artritídy je zvyčajne trvalá, často v podobe kombinácie viacerých liekov modifikujúcich priebeh choroby (takzvané DMARDs), glukokortikoidov a nesteroidných antireumatík. Sú vyžadované režimové opatrenia a sústavná rehabilitácia. Na podporu liečby a pozitívnemu ovplyvneniu choroby je vhodné aplikovať pulznú magnetoterapiu. Základným princípom pôsobenia pulznej terapie je generovanie elektromagnetických pulzov, ktoré prenikajú až do miesta cielenej aplikácie. Pulzy majú špeciálne vyvinuté biotropné parametre (frekvenciu, tvar, intenzitu) tak, aby čo najlepšie ovplyvňovali zdravotné problémy.
V tejto časti nášho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám prinášame komplexné informácie o magnetoterapii, ktoré sú zozbierané predovšetkým z verejne dostupných zdrojov. Priebežne tu zverejňujeme publikované odborné štúdie, skúsenosti odborníkov a odborných pracovísk i domácich užívateľov. Nájdete tu články na rôzne témy, ktoré sa týkajú magnetoterapie, alebo s magnetoterapiou úzko súvisia. Dopĺňame tu aj zaujímavosti a inšpirácie z oblasti zdravia.
Zámerne v tejto rubrike publikujeme informácie, prezentované z hľadiska "klasickej medicíny", "celostného pohľadu" i rôznych "alternatívnych prístupov". Všetky informácie, ktoré tu zverejňujeme, Vám predkladáme predovšetkým ako podnety na zamyslenie.
Upozornenie: Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.
Zavolajte nám na našu bezplatnú infolinku +420 800 810 800 (ČR), alebo nám odošlite jednoduchý formulár pre rýchlu otázku a my sa Vám ozveme. Radi Vám s čímkoľvek poradíme.
MÁM OTÁZKU