Bolesť kĺbov

Bolestivé kĺby trápi mnoho z nás. Vo vyspelom svete sa na diskomfort tohto typu sťažuje asi 30 % dospelej populácie. Vo vekovej kategórii nad 50 rokov už je pomer viac ako polovičný. A vyhliadky nie sú dobré. Chris Wells, predseda Európskej federácie proti bolesti (EFIC), odhaduje, že sa bolesti kĺbov stanú v budúcnu ešte zásadnejším celospoločenským problémom, a to kvôli sedavému štýlu nášho života, rastúcemu počtu obéznych ľudí av súvislosti s predlžujúcou sa dĺžkou dožitia. Aby sa bolesť v kĺboch ​​nestala súčasťou vášho životného príbehu, musíte sa naučiť sa o svoje telo starať. Pomôže vyvážená a pestrá strava s dostatkom vitamínov. Blahodárne na kĺby pôsobí pohyb. Predovšetkým ale musíte začať počúvať svoje telo, chápať a rešpektovať jeho limity, a hlavne bolesť interpretovať ako správu, že niečo robíte zle, nie ako impulz na prehltnutie práškov.

Príčiny a typy bolestí kĺbov

V súčasnosti medicína eviduje okolo 150 rôznych možných príčin bolestí kĺbov. Najmä u mladších ročníkov bolesť často prichádza v dôsledku jednorazového či dlhodobého preťaženia kĺbu napr. počas športu – poznáte to, dva mesiace sedíte pri počítači, potom si idete zabehať polmaratón a problém je na svete. V takom prípade väčšinou pomôže kľudový režim s tým, že dĺžka nutného odpočinku býva často priamo úmerná dĺžke trvania problémov (čím dlhodobejšie problémy, tým dlhodobejší kľudový režim).

Pokiaľ kĺbom pokoj nepomôže, prípadne sa bolesť vráti pri minimálnej námahe, môže sa jednať o vážnejší problém. Medzi najčastejšie príčiny pretrvávajúcej bolesti patrí osteoartróza, dna a reumatoidná artritída.

Mám bolestivé kĺby. Čo s tým?

Liečba bolestivých kĺbov závisí od príčiny problémov. Populárny celostný lekár Ján Hnízdil hovorí, že čím viac liekov proti bolesti, tým viac ľudí trpiacich bolesťou. Dôvod je jednoduchý. Analgetiká ako ibuprofén iba tlmí bolesť (respektíve vnímanie bolesti). Nelieči príčinu ťažkostí. A čo viac, pacient zbavený bolesti potom často pokračuje v preťažovaní svojho tela v domnení, že je vyliečený. Lenže tým svoje problémy iba prehlbuje.

Ak vás trápia pretrvávajúce bolesti kĺbov, určite navštívte lekára, ktorý vylúči vážne ochorenie. Dbajte na jeho rady. Predovšetkým ale prijmite skutočnosť, že s vami telo pomocou bolesti komunikuje. Zvoľte, obmedzte aktivity, ktoré vám nerobia dobre. A naopak pestujte činnosti, ktoré vašim kĺbom prospievajú – jazda na bicykli, plávanie, turistika. Nenaháňajte sa za výkony. Počúvajte svoje telo. Radujte sa z toho, že ste.

Môžu pomôcť potravinové doplnky

Na trhu existuje nepreberná paleta prípravkov na starostlivosť o kĺby. Veľmi populárne sú doplnky obsahujúce želatínu, prírodnú látku, ktorú normálne získame vyvarením šliach, kostí a ďalších častí tela bohatých na kolagén. Ale pozor, v súčasnom potravinárskom priemysle býva prírodná želatína nezriedka nahradzovaná umelými látkami karagénánom (E407) a pektínom.

Mnoho pacientov, ktorých trápia boľavé kĺby, nedá dopustiť na prípravky obsahujúce chondroitín sulfát (napr. GS Condro). Jedná sa taktiež o telu vlastnú látku, ktorá zaisťuje pružnosť kĺbovej chrupavky.

Keď zmena životného štýlu nepomôže, prichádza na rad fyzikálna terapia

Upravili ste svoj životný štýl, vyskúšali ste výživové doplnky, a kĺby napriek tomu stále bolia? Je možné, že je ich poškodenie v dôsledku degeneratívnych procesov natoľko závažné, že iba režimové zmeny a výživa nestačí. V tomto štádiu sa veľmi osvedčuje fyzikálna terapia, teda liečba využívajúca pôsobenie fyzikálnych síl.

Mimoriadne obľúbená a úspešná je magnetoterapia, presnejšie liečba nízkofrekvenčným pulzným magnetickým poľom. Magnetická terapia urýchľuje látkovú výmenu. Podporuje regeneráciu organizmu na bunkovej úrovni, čím povzbudzuje hojivé a reparačné procesy. Zároveň dochádza k zvýšeniu prísunu kyslíka a živín a zefektívneniu odvodu splodín metabolizmu. Magnetoterapia má taktiež analgetický (protibolestivý), myorelaxačný (uvoľnenie svalového stuhnutia), protizápalový a protiopuchový efekt.

Pulzná magnetická terapia je často označovaná ako liečebná metóda pre 21. storočie. V porovnaní s konvenčnou a nadužívanou farmakologickou liečbou je totiž oveľa šetrnejšie. Nedochádza k vytvoreniu návyku, ani sa jej nemôžete predávkovať.

S magnetoterapiou sa najčastejšie stretávame v rámci klinickej praxe v nemocniciach, kúpeľoch a profesionálnych rehabilitačných zariadeniach. Stále častejšie nachádza využitie aj v rámci fyzioterapie a športového lekárstvo. Pre svoju cenovú dostupnosť, užívateľskú prívetivosť a bezpečnosť si magnetoterapeutické prístroje stále viac kupujú aj ľudia pre domáce použitie. Dáva to zmysel. Aby pacient maximálne využil liečebný potenciál magnetoterapie, je nevyhnutná pravidelná aplikácia, ideálne aj niekoľkokrát denne, čo klinická prax väčšinou z kapacitných dôvodov neumožňuje.

Kontraindikácie magnetoterapie

Hoci je stimulácia pomocou magnetov mimoriadne bezpečná a vhodná pre pacientov všetkých vekových kategórií vrátane detí, existujú kontraindikácie. Magnetoterapia spravidla nie je možná u pacientov s elektronickými implantátmi (napr. kardiostimulátor alebo endokochleárny implantát), ktorých funkciu môže potenciálne narušiť. Pred použitím prístroja pre magnetickú terapiu starostlivo preštudujte užívateľskú príručku, ktorá uvádza kompletný zoznam všetkých známych kontraindikácií.

Najvhodnejšie magnetoterapeutické prístroje na aplikáciu na kĺby

Aplikátory
Aplikátor Renaissance CAVO pre aplikáciu magnetoterapie

Aplikátor Renaissance CAVO pre aplikáciu magnetoterapie

Najvhodnejší aplikátor na použitie na malé kĺby (členky, kolená, zápästie, lakte, ramená), krčnú chrbticu, na hlavu, zuby, uši, oči atď.

Více informací

Aplikátor Renaissance MANIC pre aplikáciu magnetoterapie

Aplikátor Renaissance MANIC pre aplikáciu magnetoterapie

Malý aplikátor určený na cielenú aplikáciu, napríklad: uši, zuby, krčnú chrbticu, menšie kĺby, vnútorné orgány.

Více informací

Aplikátor Renaissance LETTINO pre aplikáciu magnetoterapie

Aplikátor Renaissance LETTINO pre aplikáciu magnetoterapie

Aplikátor typu "lôžko" strednej veľkosti. Vhodný na aplikáciu na celú oblasť chrbtice vrátane zadku a hlavy. Uplatní sa tiež pri aplikácii na dolné končatiny, vrátane ich kĺbov. Tento aplikátor je možné použiť aj pre aplikáciu na obe bedrá, na ruky aj na oblasť brucha a hrudníka.

Více informací

Aplikátor Renaissance VIERA pre aplikáciu magnetoterapie

Aplikátor Renaissance VIERA pre aplikáciu magnetoterapie

Tento aplikátor svojimi rozmermi umožňuje umiestniť telo človeka dovnútra homogénneho (rovnomerného) pulzného magnetického poľa, ktoré rovnomerne prestúpi celú hrúbku tkaniva.

Více informací

Kompletné sady
Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIVA

Väčšina ľudí využíva magnetoterapeutický prístroj na kĺby a chrbát. Súprava VIVA je na tieto účely ideálne vybavená. Využijete ju na väčšinu toho, na čo je možné magnetoterapiu využiť.

Více informací

Magnetoterapeutická sada Renaissance ANELLI

Magnetoterapeutická sada Renaissance ANELLI

Sada ANELLI je ideálnou voľbou pre časté cestovateľov, ktorí chcú mať pulznú magnetoterapiu všade so sebou.

Více informací

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIERA

Magnetoterapeutická sada Renaissance VIERA

Vďaka veľkému kruhovému aplikátoru táto sada umožňuje umiestniť telo človeka dovnútra homogénneho (rovnomerného) pulzného magnetického poľa, ktoré rovnomerne prestúpi celú hrúbku tkaniva.

Více informací

Upozornenie: Informácie a príspevky uvedené na tejto stránke sú archivované v rubrike "História magnetoterapie". Informácie tu uvedené nemusia zodpovedať súčasnému stavu.

Aktuálne informácie o možnostiach použitia magnetoterapeutických prístrojov Renaissance nájdete tu.

Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Máte otázku? Zaujímajú Vás bližšie informácie o magnetoterapii?

Zavolajte nám na našu bezplatnú infolinku +420 800 810 800 (ČR), alebo nám odošlite jednoduchý formulár pre rýchlu otázku a my sa Vám ozveme. Radi Vám s čímkoľvek poradíme.

MÁM OTÁZKU
Prečítajte si ďalšie články:
Chcem poradiť
Upozornenie: Nevyužívajte obsah týchto webových stránok, alebo akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.
Kontraindikácie pre použitie magnetoterapie: elektronické lekárske zariadenie, v období tehotenstva, pri krvácaní. Viac o kontraindikáciách tu.
Čítajte návod na obsluhu pred použitím.
Predĺžená záruka Jednoduchá obsluha Český výrobok Preverená kvalita Zákaznícka podpora
Ovládanie prístroja a návod k prístroju sú v slovenskom jazyku.
Pôsobíme aj v Českej republike a v ďalších krajinách. Naše internetové stránky v českom jazyku nájdete na webovej adrese www.pulzni-magnetoterapie.cz.
Magnetoterapeutický prostriedok Duo Forte je prístroj určený na liečbu nízkofrekvenčným magnetickým poľom v domácom i klinickom prostredí. Duo Forte je aplikovateľný na liečbu v rámci fyzioterapie, tiež so zameraním na konkrétne zdravotné ťažkosti.
Všetko priamo od výrobcu: ponúkame predĺženú záruku, servis a bezplatnú zákaznícku podporu a starostlivosť.
© Magnetoterapia Renaissance® Bezplatná infolinka +420 800 810 800 (ČR) E-mail: info@domaca-magnetoterapia.sk