Bolesť chrbta

Čo sú to bolesti chrbta

Bolesti chrbta patria medzi časté zdravotné problémy. Môžu byť krátkodobé, alebo dlhodobé.

Akútna bolesť chrbta sa väčšinou prejavuje na jednom mieste, alebo v určitej oblasti chrbta. Objavuje sa náhle a vo väčšine prípadov do niekoľkých dní alebo týždňov mizne. Chronická bolesť chrbta môže trvať niekoľko týždňov a mesiacov. V niektorých prípadoch sa stáva aj dlhoročným problémom.

Bolesti chrbta vznikajú tiež v dôsledku úrazu či poranenia. Môžu byť vyvolané závažnejším ochorením, alebo spôsobené infekciami, zápalmi, alebo postihnutím nervov. Svoju úlohu môže hrať aj psychika (najmä nadmerná psychická záťaž).

Bolesť v chrbte môže byť pociťovaná ako tupá, bodavá, zvieravá, mučivá, mierna, intenzívna, pálivá atď. Môže vystreľovať aj do iných častí tela. Niekedy ju sprevádza brnenie, alebo znecitlivenie v nejakej časti tela. Často je sprevádzaná zhoršením pohyblivosti.

Najčastejšie typy bolesti chrbta:

  • bolesť krčnej chrbtice
  • bolesť hrudnej chrbtice, bolesť medzi lopatkami
  • bolesť v pleciach
  • bolesť chrbta v kríži
  • bolesť kostrče (spodný koniec chrbtice)
Bolesť chrbta

Príčiny bolesti chrbta

Medzi najbežnejšie príčiny bolestí chrbta patria:

  • sedavý spôsob života
  • nedostatok pohybu
  • oslabovanie alebo preťažovanie určitých svalových skupín, nesprávne držanie tela
  • úraz
  • nadmerný stres
  • dôsledok ochorení a zdravotných problémov ako sú ploché nohy, osteoartróza, výhrez platničky, Scheuermannova choroba, ale aj ochorenia vnútorných orgánov a pod.

Liečba bolesti chrbta

Pred začiatkom liečby je dôležité vyšetrenie odborným lekárom. V rámci klinického vyšetrenia lekár môže používať pohmat a poklep, kedy hodnotí lokálnu bolestivosť, preteplenie, stabilitu alebo svalové spazmy. Môže nasledovať neurologické vyšetrenie, prípadne aj laboratórne testy. Súčasťou diagnostiky sú tiež zobrazovacie metódy, prevažne röntgen (RTG), výpočtová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI).

Upozornenie: Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Lieky na bolesť chrbta

Lieky sa používajú najmä proti bolesti (predovšetkým analgetiká) a zápalu, prípadne aj ako prostriedky proti kŕčom, uvoľňujúce kŕčové stiahnutie svalov (spasmolytiká). Niektoré lieky sú dostupné iba na lekársky predpis, iné sa dajú zakúpiť aj bez predpisu. Okrem práškov vo forme tabliet a kapsúl sa používajú aj masti, gély, spreje na bolesť a obstreky.

Fyzioterapia, fyzikálna liečba a alternatívna liečba bolesti chrbta

Rehabilitácia je u bolestí chrbta jedna zo základných foriem liečby, predovšetkým u chronickej bolesti chrbta. V ponuke možností "tradičnej" aj "alternatívnej" liečby je fyzioterapia, manuálna techniky, terapeutické masáže, chiropraxia, akupunktúra a ďalšie metódy a postupy. Fyzioterapeut Vás môže oboznámiť s vhodným cvičením. V rámci fyzikálnych metód sa používa elektroliečba, laseroterapia, alebo magnetoterapia. Svoju úlohu zohráva aj psychika. V niektorých prípadoch je teda na mieste vziať do úvahy aj psychosomatické súvislosti.

Chirurgická liečba bolesti chrbta

V dnešnej dobe sú možné takzvané miniinvazívne a endoskopické výkony, pri ktorých je na tele vytvorené jedno pracovné miesto na výkon o veľkosti ôsmich až desiatich milimetrov, do ktorého sa následne zavádza pracovné nástroje vrátane špeciálnej kamery.
K väčším operatívnym zákrokom sa na základe odporúčania lekára pristupuje prevažne v tých prípadoch, ak je príčinou bolesti chrbta vyskočená medzistavcová platnička. Medzi hlavné dôvody, kvôli ktorým sa vykonáva operácie chrbta sú degeneratívne zmeny štruktúr chrbtice (spondylóza, chondróza, spondylartróza) a úrazy chrbta.

Prevencia bolesti chrbta

  • správne držanie tela, vhodný pohyb a pravidelná fyzická aktivita, nepreťažovať sa a nezaťažovať chrbticu jednostranne
  • zdravý životný štýl, primeraná telesná hmotnosť (nadváha zaťažuje chrbticu)
  • priebežná regenerácia
  • preventívna návšteva fyzioterapeuta
  • v prípade potreby včasná návšteva lekára

Tip: Ako správne sedieť, aby ste predchádzali problémom s chrbtom

Ako správne sedieť, aby chrbát nebolel

Sedavý spôsob patrí medzi časté príčiny bolestí chrbta. Pri pravidelnej dlhodobejšej práci s počítačom si určite dajte pozor aj na správnu výšku monitora, kúpte si dobrú stoličku a prispôsobte si miesto, kde pracujete. Tieto súvislosti podrobne riešia "ergonómia pracovného miesta".

Kam ďalej?

Prečítajte si: Artróza kolena a štúdie o pôsobení magnetoterapie

Inspirujte se články a videami na našom webe.

V tejto časti nášho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám prinášame komplexné informácie o magnetoterapii, ktoré sú zozbierané predovšetkým z verejne dostupných zdrojov. Priebežne tu zverejňujeme publikované odborné štúdie, skúsenosti odborníkov a odborných pracovísk i domácich užívateľov. Nájdete tu články na rôzne témy, ktoré sa týkajú magnetoterapie, alebo s magnetoterapiou úzko súvisia. Dopĺňame tu aj zaujímavosti a inšpirácie z oblasti zdravia.

Zámerne v tejto rubrike publikujeme informácie, prezentované z hľadiska "klasickej medicíny", "celostného pohľadu" i rôznych "alternatívnych prístupov". Všetky informácie, ktoré tu zverejňujeme, Vám predkladáme predovšetkým ako podnety na zamyslenie.

Upozornenie: Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.

Máte otázku? Zaujímajú Vás bližšie informácie o magnetoterapii?

Zavolajte nám na našu bezplatnú infolinku +420 800 810 800 (ČR), alebo nám odošlite jednoduchý formulár pre rýchlu otázku a my sa Vám ozveme. Radi Vám s čímkoľvek poradíme.

MÁM OTÁZKU
Chcem poradiť
Upozornenie: Nevyužívajte obsah týchto webových stránok, alebo akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.
Kontraindikácie pre použitie magnetoterapie: elektronické lekárske zariadenie, v období tehotenstva, pri krvácaní. Viac o kontraindikáciách tu.
Čítajte návod na obsluhu pred použitím.
Predĺžená záruka Jednoduchá obsluha Český výrobok Preverená kvalita Zákaznícka podpora
Ovládanie prístroja a návod k prístroju sú v slovenskom jazyku.
Pôsobíme aj v Českej republike a v ďalších krajinách. Naše internetové stránky v českom jazyku nájdete na webovej adrese www.pulzni-magnetoterapie.cz.
Magnetoterapeutický prostriedok Duo Forte je prístroj určený na liečbu nízkofrekvenčným magnetickým poľom v domácom i klinickom prostredí. Duo Forte je aplikovateľný na liečbu v rámci fyzioterapie, tiež so zameraním na konkrétne zdravotné ťažkosti.
Všetko priamo od výrobcu: ponúkame predĺženú záruku, servis a bezplatnú zákaznícku podporu a starostlivosť.
© Magnetoterapia Renaissance® Bezplatná infolinka +420 800 810 800 (ČR) E-mail: info@domaca-magnetoterapia.sk