Pulzná magnetoterapia
Život bez bolesti a obmedzení
Bezplatná infolinka
+420 800 810 800 (ČR)
Artróza (osteoartróza, skratka OA) patrí medzi najčastejšie ochorenia kĺbov. Jedná sa o degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré vzniká predovšetkým na základe opotrebovania kĺbovej chrupavky, ale aj vplyvom systémového ochorenia, následkom úrazu alebo v dôsledku nevhodného životného štýlu. Niekedy sa môžu zmieňovať aj dedičné faktory (nededí sa priamo artróza ako taká, ale určitý typ spojivového tkaniva a "genetická náchylnosť").
Typy artrózy:
Medzi najčastejšie prejavy artrózy patria:
V kĺboch postihnutých artrózou sa postupne stenčuje kĺbová chrupavka, zužuje sa kĺbová štrbina, vznikajú kostné výrastky (osteofyty). Môžu sa objaviť aj deformácie kĺbovej jamky a hlavice. Kĺbová štrbina postupne mizne, na kĺboch sú viditeľné deformácie as postupom artrózy sa naďalej zhoršuje funkčnosť kĺbu.
Artróza sa postupne rozvíja v niekoľkých štádiách. Rozlišuje sa 1. stupeň artrózy, 2. stupeň artrózy, 3. stupeň artrózy a 4. stupeň artrózy. Prvý stupeň je najmiernejší, štvrtý stupeň je najrozvinutejší.
Stenčuje sa chrupavka. V dôsledku toho sa zužuje sa kĺbová štrbina.
Dochádza k ďalšiemu zužovaniu štrbiny. Objavujú sa ľahké nerovnosti kĺbových plôch, tvoria sa kostné výrastky (osteofyty), dochádza aj k stvrdnutiu a zahusteniu kosti (sklerotizácia).
Kĺbová štrbina je už výrazne zúžená. Ďalej vznikajú kostné výrastky (osteofyty). Objavuje sa tiež poškodenie chrupavky v kĺboch (subchondrálna skleróza) alebo deformácia kĺbová jamky a hlavice.
Tento stupeň artrózy sa prejavuje ako pokročilé štádium súhrnu všetkých zmien, popisovaných vyššie. Kĺbová štrbina postupne mizne a môže aj úplne vymiznúť. Dochádza k pokročilým poruchám funkcie kĺbu.
Pred začiatkom liečby je dôležité vyšetrenie odborným lekárom. Obvykle sa vykonáva röntgen, prípadne aj magnetická rezonancia, krvné testy a pod.
Upozornenie: Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.
Liečba pomocou liekov sa označuje odbornejšie ako "medikamentózna liečba", alebo "farmakologická liečba". Používajú sa najmä lieky proti bolesti (analgetiká) a nesteroidné antireumatiká. Môžu sa podávať kortikoidy a látky pre kĺbovú výživu, ktoré pomáhajú chrániť chrupavku a udržiavať správnu funkciu a stav kĺbov Existujú aj lieky na artrózu, ktoré pôsobia preventívne a spomaľujú alebo aj zastavujú postup artrózy.
Medzi nefarmakologické a fyzikálne spôsoby, ktoré sa používajú v rámci liečby artrózy sa všeobecne najčastejšie uvádza fyzioterapia, manuálna terapia, elektroliečba, magnetoterapia, laseroterapia, tepelná a chladová terapia, vhodné cvičenia a pohybové aktivity, akupunktúra, liečebné kúpeľné pobyty a pod. Je možné tiež využiť protetické, kompenzačné a zdravotnícke pomôcky.
Pokiaľ nestačí farmakologická, fyzikálna a pohybová liečba, pristupuje sa v niektorých prípadoch k operácii.
Medzi najčastejšie vykonávané chirurgické zákroky patria:
Náhrady kĺbov: Poškodený kĺb sa nahrádza umelým. Kĺbová náhrada (endoprotóza) môže byť čiastočná alebo úplná (skratka TEP). Najčastejšie sa vykonáva pri bedrovom klobe a kolene. Náhrada je ale možno aj pri ostatných kĺboch, napríklad pri lakti, ramene a na ďalších miestach.
Artroskopia: Pri artroskopii (skratka ASK) sa používa kamera s optikou, ktorá sa zavádza len z malých prístupových rán (vpichov) a pomocou nástrojov sa ošetria vnútrokĺbové štruktúry. Najčastejšie sa touto metódou vykonáva odstránenie meniskov, zošitie menisku pomocou stehu alebo implantátu, náhrada predného alebo zadného skríženého väzu, náhrada kĺbovej chrupavky, alebo stabilizácia jabĺčka.
Osteotómia: Jedná sa o operačnú metódu, pri ktorej sa koriguje (rovná) os končatiny tak, aby sa zabránilo nerovnomernému zaťaženiu kĺbu. Výhodou osteotómie je zachovanie vlastného kĺbu.
Existujú dva typy osteómií.
Ostémia otvorená: Kosť je narezaná a postupným otváraním rezu sa dosahuje požadovaná osi. Vzniknutá medzera sa potom zapĺňa krvou, ktorá sa časom premieňa na kostné tkanivo. Pri veľkých deformitách
sa rozovretie vypĺňa kostnými štepmi, alebo materiálom, ktorý urýchľuje kostnú novotvorbu.
Ostémia zatvorená: Z kosti je vytínaný klin. Jeho veľkosť sa meria pred operáciou.
Prečítajte si: Artróza kolena a štúdie o pôsobení magnetoterapie
V tejto časti nášho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám prinášame komplexné informácie o magnetoterapii, ktoré sú zozbierané predovšetkým z verejne dostupných zdrojov. Priebežne tu zverejňujeme publikované odborné štúdie, skúsenosti odborníkov a odborných pracovísk i domácich užívateľov. Nájdete tu články na rôzne témy, ktoré sa týkajú magnetoterapie, alebo s magnetoterapiou úzko súvisia. Dopĺňame tu aj zaujímavosti a inšpirácie z oblasti zdravia.
Zámerne v tejto rubrike publikujeme informácie, prezentované z hľadiska "klasickej medicíny", "celostného pohľadu" i rôznych "alternatívnych prístupov". Všetky informácie, ktoré tu zverejňujeme, Vám predkladáme predovšetkým ako podnety na zamyslenie.
Upozornenie: Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.
Zavolajte nám na našu bezplatnú infolinku +420 800 810 800 (ČR), alebo nám odošlite jednoduchý formulár pre rýchlu otázku a my sa Vám ozveme. Radi Vám s čímkoľvek poradíme.
MÁM OTÁZKU