Pulzná magnetoterapia
Život bez bolesti a obmedzení
Bezplatná infolinka
+420 800 810 800 (ČR)
Ankylozujúca spondylitída je najčastejšie zápalové ochorenie stavcov chrbtice. V jej liečbe dominuje okrem medikamentóznej terapie predovšetkým cvičenia, rehabilitačné metódy a niektoré metódy balneologické. Bechterevova choroba je chronické zápalové ochorenie chrbtice, ktoré sa vyznačuje bolesťami a stuhnutosťou chrbtice. Má dlhodobý a postupne sa zhoršujúci priebeh. Zápal vedie k ankylóze, teda nahradeniu pôvodného voľného spojenia kĺbov pevným väzivovým alebo kosteným spojením. Tieto zrasty v kĺboch potom znemožňujú ich hybnosť. Ankylóza pri Bechterevovej chorobe postihuje jednotlivé segmenty chrbtice av rozvinutých stavoch zasahuje celú chrbticu. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k produkcii protilátok proti vlastnému tkanivu. Toto ochorenie sa môže prejaviť aj mimo oblasti chrbtice. Môže dôjsť k obmedzeniu kapacity hrudníka, a teda obmedzeniu plnej rozťažnosti pľúc. Hrozí srdcová nedostatočnosť, prípadne zlyhanie obličiek.
Bechterevova choroba vyžaduje dlhodobú odbornú starostlivosť. Choroba nie je úplne vyliečiteľná, a preto sa liečba zameriava najmä na zmiernenie príznakov a spomalenie rozvoja ochorenia. Liečba je založená na rehabilitácii a fyzikálnej terapii. Využíva sa pri nej elektroliečba, pulzná magnetoterapia a ultrazvuková terapia. Dôležitá je tiež úprava životného štýlu, zdravá strava a kúpeľná liečba. Obvykle je tiež nasadzovaná imunomodulačná liečba, biologická liečba a nesteroidné antireumatiká.
Klinická štúdia pozitívneho pôsobenia pulzného magnetického poľa na priebeh choroby porovnávala účinnosť rehabilitačného programu založeného na pravidelnom cvičení (prvá skupina) a liečbu s pridanou magnetoterapiou (druhá skupina). Trojmesačné štúdie sa zúčastnilo celkom 40 pacientov, vždy po 20 v každej skupine. Štandardná liečba pacientov v prvej skupine zahŕňala skupinové cvičenia bežné pri liečbe ankylozujúcej spondylitídy, ktorá prebiehala 2× týždenne. Počas 3 mesiacov bolo teda uskutočnených 24 cvičení. Intenzívna liečba druhej skupiny spočívala v aplikácii mäkkej techniky a pulznej magnetoterapie raz za týždeň. Pacienti tak dostali počas 3 mesiacov 12 aplikácií magnetoterapie. Výsledky boli hodnotené v súlade s obvyklým postupom a metodológiou pomocou dotazníkov BASDAI a BASF. Bolo preukázané, že intenzívna liečba, ktorá zahŕňala mäkké techniky a aplikácie pulzného magnetického poľa, bola účinnejšia ako štandardná liečba. Aj analgetický účinok magnetoterapie bol veľmi prínosný pre celý liečebný postup. Pozitívny efekt sa prejavil v tlmení bolestí, zápalov a opuchov a pri zlepšovaní hybnosti av spomaľovaní ďalšieho poškodzovania kĺbov. Možno zodpovedne povedať, že pri liečbe ankylozujúcej spondylitídy (Bechterevovej choroby) je možné plne odporučiť kombináciu pulznej magnetoterapie s jednotlivými intenzívnymi metódami liečby.
Účinky a pozitívne efekty pulznej magnetoterapie u Bechterevovej choroby potvrdzuje rad klinických štúdií od významných vedeckých autorít a renomovaných inštitúcií, ktoré sú podložené mnohými poznatkami. Napríklad klinická štúdia z roku 1999 vykonaná autormi pôsobiacimi na katedre neurológie a neurochirurgie Štátnej zdravotnej univerzity v Petrohrade preukazuje, že pulzná terapia je efektívna metóda na liečbu pacientov so spondylogénnym ochorením nervového systému. Zo zhromaždených dát vyplýva, že pulzná magnetoterapia vďaka svojmu analgetickému účinku pomáha zmierňovať problémy Bechterevovej choroby.
Pozitívne efekty aplikácie pulzného magnetického poľa a stanovenie optimálnych parametrov pulznej magnetoterapie pre ich liečbu, zisťovala aj rozsiahla štúdia na 255 pacientoch (Skoromets & Nikitina, 1999, ktorej výsledky boli publikované vo vedeckom časopise Neuroscience and Behavioral Physiology).
V tejto štúdii z 255 pacientov 163 absolvovalo liečbu prostredníctvom pulznej magnetoterapie a 92 prešlo tradičnou liečbou. Na posúdenie mechanizmov terapeutických účinkov pulznej magnetoterapie bol skúmaný röntgen chrbtice, elektromyografia, termografia i testy oxidácie lipidov.
Táto štúdia dospela k záveru, že pulzná magnetoterapia je efektívna metóda na liečbu pacientov so spondylogénnym ochorením nervového systému. Za optimálnu liečivú frekvenciu táto štúdia považuje 1 Hz. Výsledky štúdie potvrdili, že pulzná magnetoterapia je efektívna metóda na liečbu pacientov s neurologickými následkami degeneratívne dystrofických lézií chrbtice, čo potvrdzuje aj skrátená doba liečby u mnohých pacientov.
Prečítajte si: Účinky magnetoterapie
V tejto časti nášho webu (rubrika "O magnetoterapii") Vám prinášame komplexné informácie o magnetoterapii, ktoré sú zozbierané predovšetkým z verejne dostupných zdrojov. Priebežne tu zverejňujeme publikované odborné štúdie, skúsenosti odborníkov a odborných pracovísk i domácich užívateľov. Nájdete tu články na rôzne témy, ktoré sa týkajú magnetoterapie, alebo s magnetoterapiou úzko súvisia. Dopĺňame tu aj zaujímavosti a inšpirácie z oblasti zdravia.
Zámerne v tejto rubrike publikujeme informácie, prezentované z hľadiska "klasickej medicíny", "celostného pohľadu" i rôznych "alternatívnych prístupov". Všetky informácie, ktoré tu zverejňujeme, Vám predkladáme predovšetkým ako podnety na zamyslenie.
Upozornenie: Všetky informácie na týchto stránkach sú všeobecného charakteru. Nevyužívajte tento obsah či akýkoľvek iný obsah na internete na stanovenie diagnózy. Správnu diagnózu môže vždy stanoviť iba odborný lekár. Neodkladajte návštevu lekára a riešte svoj zdravotný stav včas.
Zavolajte nám na našu bezplatnú infolinku +420 800 810 800 (ČR), alebo nám odošlite jednoduchý formulár pre rýchlu otázku a my sa Vám ozveme. Radi Vám s čímkoľvek poradíme.
MÁM OTÁZKU